Eski Chat Siteleri

Eski Chate Bağlan

Eski Chat Siteleri Sohbet ve Muhabbet Odalarına Bağlanın

Eski Sohbet Siteleri

Türkiyenin En Eski Chat Sitelerine Hoş Geldiniz

Eski Chat Siteleri

Eski Sohbet Sitesi

Eski Sohbet Site Olan Hasretimsin.Net Yeni Arayüzü ile siz sohbet severlerin yeniden hizmetinizde.
Bay Ve bayan arkadaşları her zaman bir araya getirip yeni arkadaşlıklar kurmanıza öncülük etmekten gurur duyuyoruz.
Sohbet, chat ve muhabbet odalarımızla canlı canlı sohbetin keyfini 7 / 24 sürün. Eski sohbetciler olarak Kendinizi daha önceki mynet chat misali sohbet oratamında hissedeceğiniz kesintisiz radyo keyfini yaşayacağınız en eski sohbet sitesi olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Eski Muhabbet Sitesi

Eski Muhabbet Site olarak siz bay ve bayan ziyaretçilerimize muhabbet ortamını hızlı, güvenilir ve tamamen ücretsiz sağlamaktayız.
Mobil uyumlu arayüzümüz ile android ve ios işletim sistemine sahip cep telefonlarınız ile çok rahat bir şekilde sohbet, chat ve muhabbet edebilir yeni arkadaşlıklara yelken acabilirisiniz. 

Eski Arkadaşlık Siteleri

Arkadaşlık ve sohbet siteleri, 1990 yıllarının sonundan bu yana ülkemizde en çok tercih edilen web sitelerinin başında geliyor.
Durumda böyle olunca ülkemizde Bu günümüze kadar birçok yerli ve yabancı arkadaşlık siteleri popüler olmuş ve bir neslin uykularını kaçırmış ve çalmıştır.
Bu sayfamızda en iyi arkadaşlık ve sohbet siteleri denilince akla gelen nostaljik yani eski sitelere yakından bir göz atıyoruz.
İnternet’in 1990’lı yıllarda yaygın kullanımının başlamasıyla, bugüne kadar hâlâ varlığını sürdürecek konseptte web siteleri de hayatımıza girmeye başladı. Android yada İos uyumlu Mobil uygulamaların olmadığı, telefonların daha akıllanmadığı yıllarda ortaya çıkan arkadaşlık ve sohbet siteleri, daha önce görülmemiş şekilde her gruptan bay ve bayan insanı bir araya getirip tanıştırabiliyordu.
Aslında bakacak olursanız Facebook'un ilk versiyonu bile temelde bir sosyal medya mecrası değil, arkadaşlık ve sohbet sitesi olarak tasarlanmıştı.

2010’lu yıllara kadar arkadaşlık ve sohbet siteleri, ülkemizde en çok ilgi gören platformları oldu.
Bu durum Instagram, Twitter ve benzeri sosyal medya platformları ile hâlâ bir bakıma devam ediyor.
Fakat bu Sayfa mısın konusu en iyi arkadaşlık ve sohbet siteleri denilince akıllara ilk gelen eski web siteleri olacak. Hazırsanız hep beraber 1990’ların sonundan başlayan nostaljik geçmişe bir yolculuğa çıkalım.

Unutulmayan Eski Sohbet Arkadaşlık Siteleri

 • mIRC
 • ICQ
 • Yonja.com
 • Orkut.com
 • hi5
 • Netlog
 • MSN

Eskiden mIrc internet kavramı ile Karıştırıldı

IRC (İnternet Aktarmalı Sohbet) protokolü kullanılarak Khaled Mardam tarafından yazıldı ve oldukça yaygınlaştı.
Tüm dünyayla beraber Türkiyede de bir ara internet kavramıyla oldukça karıştırılan mIRC, belki de en iyi arkadaşlık ve sohbet siteleri denilince ilk akla gelen isimlerden biriydi.
2000’li yılların başında birçok kişiyi internet ve bilgisayar kavramlarıyla tanıştıran mIRC, yine aynı dönemde internet kafe sahiplerine de büyük kazanç sağlayarak varlık ve lüks kapılarını bir bir aralamıştır.

Bu Eski chat programının bu denli popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri de gerçekten Eski olmasıydı.
Çok Basit bir arayüze sahip olan mIRC’nin başına oturan herkes bilgisayardan pek anlamasa bile birkaç dakikada programı çözüp insanlarla konuşmaya başlayabiliyordu.
Günümüzde artık sadece kullanıcı adı yazıp yüzlerce insanla direkt olarak sohbet etmeye başlayabileceğiniz binlerce site bulabiliyorsunuz.
Fakat mIRC hâlâ taklit yazılımlar ve web siteleri ile günümüzde de varlığını bir şekilde devam ettiriyor.

Anonim chat ICQ

1990’ların son ayları ve 2000’lerin ilk yılları arasında internet dünyasının en popüler anlık mesajlaşma ve tanışma paltformu olan ICQ  yerini MSN’e bırakmadan önce bir neslin bilgisayar başından saatlerce kalkmamasına sebep olmuştur.
Hatta Mirabilis tarafından geliştirilen ICQ o kadar popülerdi ki 1999 yılında AOL isimli medya şirketi tarafından 270 milyon dolara satın alınmıştı.

İlk başlarda sadece Windows için bir olan ICQ, AOL devriyle beraber tarayıcı üzerinden de hizmet vermeye başlamıştı.
ICQ’ya kayıt olanlara ise UIN olarak adlandırılan ardışık olarak dağıtılmış numaralar ile sohbet ve chat yaparlar.
Yeni kullanıcılar artık 100 milyonun üzerindeki sayılar ile üye olabilirken, ICQ’nun düşük numaralı ilk üyelikleri eBay üzerinden fahiş fiyatlara satılıyor.
ICQ şu an ICQ New adı altında daha çok Skype ve Zoom benzeri video konferans ve haberleşme uygulaması olarak hizmet veriyor.

eskiden arkadaşlık sitesi Yonja

Facebook daha global olarak ülkemizde yokken ortaya çıktı ve arkadaş davetleriyle adeta bir saadet zinciri tarzı büyüyen Yonja, Türkiyede bir dönem çok popüler olmuştur.
2002 yılında çıkan ve o zaman için sosyal medya gibi bir kavram olmadığından  fotoğraflı ICQ olarak tanımlanan Friendster’ın bir kopyası olan Yonja 2004 yılı itibariyle binlerce kullanıcıya ev sahipliği yapıyordu.

Paralı üyelik sistemi sunması da üyelerin Yonja’ya duyduğu güveni arttırıyordu ve arkadaş çevresinden birkaç kişi Yonja’ya üye olmuşsa, diğerlerinin de üye olmaması neredeyse imkânsız oluyordu.
Fakat ne yazık ki Yonja’nın popülerliği çok uzun sürmedi, çünkü Facebook tamamen ücretsiz olarak ve daha gelişmiş bir arayüzle Türkiye'ye geldiği ilk andan itibaren, internet piyasasını tamamen ele almış oldu.
Bu sebeble Yonja da internetin unutulan siteleri arasında yerini aldı.

Orkut Büyükkökten'in kurduğu Orkut.com

Facebook ile aynı dönemde kurulan ve birkaç yılda olsa Facebook ile yarışmayı başaran dünyanın ilk sosyal medya sitelerinden biri olan Orkut, hikâyesiyle de bir garip arkadaşlık sitesi olarakta karşımıza çıkıyor.
O dönemde Google’da çalışan Orkut Büyükkökten tarafından tasarlanan ve kurucusunun adını alan Orkut, Google tarafından yönetiliyordu.
10 yıl aktif kalan Orkut.com, nedendir bilinmiyor Brezilya’da oldukca popüler bir hâle gelmişti.

Hatta Orkut Brezilya’da o kadar popülerdi ki Google siteyi Brezilya üzerinden yönetmeye karar vermiştir ve Brezilya’da ofis açmayı bile planlıyordu.
Fakat Brezilya’da dikkatlerin Orkut üzerine çekilmesi, birçok Orkut kullanıcısının ırkçılık gibi suçlardan mahkemelerde yargılanmasına neden olmuştur ve birçok davaya bizzat Google da çağrılmıştı.
2014 yılında Google tarafından kapatılan Orkut internet alemine tamamen veda etmiştir.
Sitenin kurucusu Orkut Büyükkökten ise Hello adlı yeni bir platformla yoluna devam ediyor.

Üniversitelilerin vazgeçilmezi hi5

Çak bir beşlik kavramının İngilizce karşılığı olan hi5, aynı zamanda Türkiye'de de çok popüler olan arkadaşlık ve sohbet sitesinin adıdır.
2007 itibariyle MySpace’in ardından en büyük ikinci sosyal ağ sitesi olan hi5, yine Facebook’a yenik düşen arkadaşlık sitelerinin başında geliyor.
Sitenin kullanımı ise çok basitti, kullanıcılar profillerine fotoğraf yüklüyor ve bu profiller herkese açık oluyordu. Diğer kullanıcılar ise fotoğraflarınıza bakıp yorumluyordu ve bu kullanıcılar ile mesajlaşabiliyordunuz.

Özellikle Facebook’un ülkemizde yaygınlaşmadığı 2004-2006 senelerinde hi5, birçok farklı gruptan insanın tanışmasına vesile olmuştur, üniversite öğrencilerinin vazgeçilmez sosyal ağ sitesi hâline gelmiştir.
Yine Yonja gibi davet yoluyla hızlı yayılan hi5, keşfedilmesinin hemen ardından kullanıcı akınına uğramış bir arkadaşlık sitesidir.

Netlog Emoların Doğum Yeri

Ülkece adımızdan söz ettirdiğimiz bir diğer büyük arkadaşlık sitesi de Netlog olmuştur.
Bu kez ABD yerine Avrupa’dan çıkan Netlog, o dönem neredeyse inanması imkânsız olan 10 milyonu geçen kullanıcıya sahip olduklarına dair yaptıkları reklamlar ile tanınmıştır.
Kullanış bakımından hi5’a bir hâyli benzeyen bu sitede, kullanıcılar fotoğraf yüklüyor ve diğer kullanıcılar bu fotoğrafların altına yorumlar atıyordu.

Zamanla e-posta adresine hergün gönderdiği onlarca spam e-posta ile bıktıran Netlog, özellikle kötü niyetli kullanıcıların istilasına uğramasının ardından popülerliğini yitirmiş ve 2015 yılında da tamamen kapatılmıştır.

Efsane Msn Messenger

Tam olarak bir arkadaşlık ve sohbet sitesi olmasa da MSN bugün sosyal medya kullanan birçok kişiyi "chat yapma" kavramı ile tanıştırmış yegane programdı. O durumuna şunu yazmış , Şu şu şarkıyı paylaşmış derken bizleri içinden çıkılmayan garip bir sosyal dünyaya sokan MSN, bir nesli adeta "internet vampiri" hâline getirmişti. Winamp’tan dinlenen şarkıların durumda paylaşılması, gönderilen eski emojiler ve çıkartmalar derken sabahlara kadar mesajlaşma alışkanlığının kökenleri birçok kişi için MSN’de atılmıştı.

MSN 2000’li yılların başında bizlerin hayatında o kadar önemli bir yere sahipti ki evinde bilgisayar olanların evine, olmayanların internet kafelere kapanıp saatlerce arkadaşları veya hoşlandıkları kişilerle mesajlaşmasına neden oluyordu.
Peki MSN’e ne oldu? Tabii ki Facebook belası bu platformu da vurdu. Facebook’un popülerleşmesiyle MSN’in bir önemi kalmamış oldu. Zira MSN’de yapılan her şey daha gelişmiş ve göze hitap eden arayüz ile Facebook’ta da yapılabiliyordu.

En iyi arkadaşlık siteleri denildiğinde daha aklımıza birçok farklı web sitesi gelebiliyor.
Fakat hepsini bir çatı altında toplamak ne yazık ki imkânsız.
Bu yüzden bizlere nostalji yaşatacak genellikle popüler isimlere listemizde yer vermeye çalıştık.
Bu sitelerin bir çoğu, içerikte de belirttiğimiz gibi Facebook’un popülaritesi ve sosyal ağları kökünden değiştirmesi nedeniyle tarihin raflarına gömülmüş oldu.

This Post Has 6 Comments

 1. eskilerdenbiri

  Eskiden Mirc İle Girerdik Hep Web Sohbet bukadar gelişmiş değildi zaten mobil de hiç yoktu şimdi herşeye ulaşa biliyorsunuz. iyi sohbetler şimdiden

 2. Selma

  Gördüğüm Diğer Sohbet Sitelerinden Çok Farklı. Modern ve Şık Tıpkı Eski Mynet Sohbet Sitesi Gibi. Özledim O Günleri Herkese Keyifli Sohbetler

 3. doruk

  ne kızlar ayarlamıştım o sitelerden ya (: özledim o günleri eskilere dönmek istiyorum özlüyorum. dünyanın suyu çıktı

 4. zeynep

  görünce duygulandım eskiden çok girerdik bu arkadaşlık sitelerine ne yazık ki hepsi tarih oldu. şimdi herkes whatsapp, facebook, instagram ve tiktok gibi platforumlarda.

 5. kelebek

  Ben de çok girerdim eskiler iyiydi samimi saf sohbetler.

 6. elya

  Bı sitede eskilerden hatırlıyorum. Aşk sevgi sitesiydi. Şiirler falan vardı çok güzeldi. Sevgiler.

Bir cevap yazın