hasretimsin Hasretin Adresi

En İyi Pekmez

Pekmezin Faydaları

En iyi Pekmez Sohbet ve Muhabbet Odalarına Bağlanın

Kış aylarının gelmesi, korona virüsün hala aramızda olması ve pandemi döneminin devam etmesi ile bağışıklık sistemini güçlü tutmak her zamankinden daha çok önem kazanmış durumda. Bu yüzden herkes bağışıklık sistemini destekleyen ve güçlendiren şifa deposu besinleri tüketmekte özen gösteriyor. Kış aylarının vazgeçilmesi olan bu şifa deposu besinlerden bir de insan sağlığı için sağladığı faydaları ile; pekmez.

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

En iyi Pekmez pekmezin faydalarıPekmez, insan vücuduna birçok fayda sağlar. Katkı maddesi içermeyen hakiki pekmezler tüketildiğinde boğazda yanma yapar ve düzenli olarak tüketildiğinde; obezite, kadın hastalıkları, kansızlık, depresyon, sivilce ve diğer cilt rahatsızlıkları ile ilgili sorunların giderilmesine katkı sağlar. Bunların yanı sıra pekmez, kemik ve saç sağlığına da iyi gelir. Ayrıca sinir sisteminin dengede tutar ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Pekmez, yeterli miktarda alındığı zaman insülin direncini düzenler, fakat pekmezin üretildiği esnada fazla sıcaklığa maruz kalmaması gereklidir. Düşük sıcaklıktaki pekmez her zaman daha faydalıdır. Uzmanlar kronik öksürük ve yüksek ateş durumunda pekmez içilmesini tavsiye etmektedir.

Pekmez Neye İyi Gelir?

Pekmezin insan vücuduna sağladığı fayda saymakla bitmez. Pekmez, kişiyi zinde tutar enerji sağlar ve karbonhidrat ve şeker kaynağı olarak bilinir. Bunun ile birlikte   B-3, B-6, vitamini gibi pek çok vitamin, mineral, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi ana mineraller içermektedir. Pekmezin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Kansızlığın tedavisinde etkilidir.
 • Spordan önce tüketildiğinde kişiyi enerjik tutar.
 • Kemiklerin gelişmesine katkı sağlar.
 • Annenin sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Sağlıklı beslenmede oldukça etkilidir.
 • Sakinleştirici özelliğe sahiptir.
 • Ciltte oluşan problemlerin azalmasına yardımcı olur.
 • Zeka geliştirici özelliği vardır.
 • Adet kramplarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Beden ağırlığının hafiflemesini sağlar.
 • Cinsel sağlığı kuvvetlendirir.
 • Ülserin iyileşmesine katkı sağlar.
 • Astım ve bronşit rahatsızlıkları bulunan kişilerin rahatlamasını sağlar.
 • Soğuk havalarda beden direncini kuvvetlendirir.
 • Bebeklerin, çocukların büyümesine ve gelişimine destek olur.
 • Ağız ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

Pekmezin antioksidan özelliği vardır. Bu tarz hastalıkların iyileşmesi için oldukça güvenlidir. Romatizma hastalıklarının iyileşmesinde de oldukça etkilidir.

Pekmez Türleri Nelerdir?

Andız (Ardıç) Pekmezi: Andız ağacında yetişen meyvelerden üretilmiştir. Özünde andız kozalaklarını barından bu pekmez andız özü ile yapılmaktadır. Andız pekmezi, soğuk algınlığı, öksürük, kaşınma, kusma gibi durumlara iyi gelir. Akciğer ve karaciğer içinde oldukça önemli bir pekmezdir. Kan yapar ve enerji sağlar.
Dut Pekmezi: Dut ağacından elde edilmiş olan pekmez çeşididir. Bilhassa midede oluşan rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Dut pekmezi, kronik astım ve bronşit rahatsızlıklarında, soğuk havalara karşı beden direncini yükseltir. Sporcuların enerji deposu haline gelir. Bebeklerin ve çocukların zeka, bedensel gelişimlerine yardımcı olur. Ağız ve boğazda oluşan hastalıklara, ağrılara iyi gelir.
Üzüm Pekmezi: Üzümden elde edilmektedir. Kansızlık rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Üzüm pekmezi, iştah açar ve enerji verir. Mide hastalıkları, sindirim ve böbreklerin düzenli çalışmasında oldukça etkilidir.
Keçiboynuzu Pekmezi (Harnup): Keçiboynuzundan elde edilmiştir. Ege ve Akdeniz yöresinde oldukça tüketilmektedir. Katkı maddesi olmayan türü tüketildiğinde fayda gösterir. Nefes darlığına iyi gelmektedir. Keçi boynuzu pekmezi kolesterolü düşürür, tansiyonu dengede tutar. Kalp sağlığını korumada oldukça etkilidir. Bedeni kuvvetlendirir. Çocukların bedensel gelişimine katkı sağlar.
Pekmez, Türk mutfağında önemli yer tutmaktadır. Kek, kurabiye ve rafine şeker kullanmak istemeyenler pekmezi genellikle tercih etmektedir. Pekmezi yalnızca çocuklar değil; her yaş gurubunun tüketmesi gerekir. Fakat pekmezin içerisinde yüksek oranda karbonhidrat ve şeker vardır. Bundan dolayı diyabet hastaları ya da fazla kilosu olan kişilerin pekmez tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Pekmezin üzerine dökülen, su, su ile birleşip rengini alıyorsa gerçek pekmezdir, ancak pekmez dibe çöküyor ise bu pekmezin şekeri oldukça fazladır

Pekmez çok yararlıdır ancak yüksek oranda tüketildiği zaman fazla kiloya neden olur. Pekmez, saf karbonhidrat olarak bilinmektedir. Pekmez yeterli oranda alındığı zaman tatlı ihtiyacını karşılamaktadır.

En sağlıklı ve faydalı, pekmez Keçi boynuzu pekmezi olarak bilinmektedir. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlar. Bunun yanı sıra bedeni kuvvetlendirir, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Şeker hastalığı bulunan kişilerin pekmezi fazla tüketmemesi gerekir. Mineral miktarı oldukça yüksektir bu yüzden hamile ve emziren annelerin tüketilmesi önerilir.

Copyright © 2022 – 2024 Hasretimsin.Net

Radyo Kelebek
Radyo Eko

Kurallara

Hasretimsin.Net e katıla bilmeniz için 18 yaşını doldurmuş (reşit) bir birey olmanız gerekiyor.
Tüm Sorun ve Önerilerinizi Çevrimiçi konumdaki yöneticilerimize #OperHelp odasından ulaşa bilirsiniz.
Sohbet Odalarımızda Argo, siyaset, küfür, +18 sohbet ve chat yasaktır. Bu tür konularda ısrarcı olup kural ihlali yapan üyeler süresiz uzaklaştırılacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti Yasalarınca suç olarak belirtilen tüm maddeler sohbet sitemiz içerisinde de geçerlidir.
Mobil Akıllı Cep telefonlarınızdan giriş yapıyorsanız, çıkış yaptığınızda uygulamanın arka planda çalışmadığından emin olunuz.